ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΕΜΑΣ

Ο σύλλογος ιδρύθηκε στις 7/1/1983 από μια ομάδα ανθρώπων με μεράκι και όρεξη για το έργο το οποίο είχαν αναλάβει.

Χωρίς δική τους στέγη, κατάφεραν να δημιουργήσουν τρία τμήματα εκμάθησης ποντιακών χορών, ένα τμήμα με παραδοσιακούς χορούς, τμήμα ζωγραφικής, καθώς επίσης και τμήμα εκμάθησης ποντιακής λύρας.

Ο σύλλογος σήμερα, έχοντας αποκτήσει τη δική του στέγη, ασχολείται με πολλές δραστηριότητες, όπως ομιλίες ιστορικών, παρουσιάσεις βιβλίων, θεατρικές παραστάσεις, εκδρομές, εκθέσεις ζωγραφικής, πολιτιστικά διήμερα, καθώς και συμμετοχές σε εκδηλώσες άλλων συλλόγων.

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Δρεπάνου, έχει καταφέρει τα τελευταία χρόνια να αποτελεί πόλο έλξης της νεολαίας του χωριού, έχοντας στο ενεργητικό του τη συμμετοχή πολλών παιδιών και εφήβων.

Έτσι, λοιπόν, για να καταφέρει ακόμα περισσότερα ο σύλλογος, θα πρέπει να έχει τη στήριξη και βοήθεια των κατοίκων του χωριού.